Udogodnienia dla niepełnosprawnych gości w Hotelu

Mówiąc o wyjazdach i wynajmowaniu pokoi hotelowych wspominaliśmy już na o gościach podróżujących ze zwierzętami, o potrzebach rodzin, ale nie wspominaliśmy jeszcze o bardzo ważnej grupie gości hotelowych – o osobach niepełnosprawnych. Takie osoby miewają niekiedy problem ze znalezieniem odpowiednio przystosowanego miejsca, w którym mogłyby czuć się naprawdę komfortowo. Dlatego dziś opiszemy udogodnienia dla niepełnosprawnych gości, jakie powinny się znajdować w hotelu. Wymienimy też hotele w Rzeszowie przystosowane w ten sposób do tej grupy przyjezdnych.

Udogodnienia dla niepełnosprawnych – parking

Zacznijmy od otoczenia budynku. Po pierwsze na parkingu hotelowym, powinny być wydzielone i oznaczone miejsca dla osób niepełnosprawnych. Oczywiście muszą to być miejsca położone najbliżej wejścia. Muszą mieć też odpowiednią długość i szerokość (zazwyczaj 3,6m szerokości i 5 m długości).

Z parkingu do budynku powinny prowadzić utwardzone dojścia o szerokości przynajmniej 1,5 m. Co najmniej jedno takie dojście musi zapewniać niepełnosprawnym gościom dojście do całego budynku lub do wszystkich jego części, z których będzie mógł korzystać.

Udogodnienia dla niepełnosprawnych – recepcja

Zupełnie podstawowym udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych, jest przystosowana do nich recepcja. Oznacza to, że przynajmniej część lady musi być odpowiednio obniżona. Nie powinna być zastawiona folderami, czy innymi materiałami, które uniemożliwią niepełnosprawnym gościom normalne porozumiewanie się z recepcjonistą.

Udogodnienia dla niepełnosprawnych – pokoje

Oczywiście pokoje dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózku inwalidzkim, powinny być ulokowane albo na parterze, albo na poziomie, do którego można dotrzeć windą. A teraz przejdźmy do samego rozplanowania pokoi dla niepełnosprawnych. Otóż po pierwsze, wejścia muszą być odpowiednio szersze. Po drugie, tak w pokoju, jak w łazience, kuchni czy sypialni musi być zostawiona odpowiednia przestrzeń manewrowa.

Łazienka ma być wyposażona w uchwyty i krzesło. Nie ma mowy o żadnych podestach czy nierównościach na podłodze. Półki i gniazdka w pomieszczeniach, muszą się znajdować w zasięgu ręki osoby niepełnosprawnej. Trzeba też wspomnieć o łóżku. Musi być obniżone do poziomu zwykłego siedzenia i mieć odpowiednio twardy materac, żeby łatwiej było przesiąść się na wózek.

Udogodnienia dla niepełnosprawnych niedowidzących

Wszelkie dotychczas wspomniane udogodnienia dla niepełnosprawnych dotyczyły osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Nie jest to jednak jedyna grupa, której potrzeby warto brać pod uwagę. Hotel powinien być też dostosowany do potrzeb osób niewidomych lub niedowidzących. W jaki sposób?

Przy urządzaniu wnętrza, warto zadbać o kontrastowe kolory. Drzwi mogą być ciemne, ściany jasne. Dzięki temu łatwiej będzie osobie niedowidzącej orientować się w przestrzeni. Prócz tego dobrze, gdy numery i napisy przy drzwiach pokoi zapisane są też językiem Braille’a i to najlepiej w okolicy klamek. Wrogiem osób niewidzących są panele dotykowe stosowane w nowoczesnych windach. Co prawda wyglądają bardzo dobrze, ale utrudniają tej grupie korzystanie z windy.

Hotele w Rzeszowie z udogodnieniami dla niepełnosprawnych

W Rzeszowie na szczęście nie brak hoteli, w których niepełnosprawni goście mogą się czuć komfortowo. Pośród nich można wymienić:

  • BEST WESTERN PLUS Hotel Ferdynand,
  • Bristol Tradition and Luxury,
  • Hotel Rzeszów,
  • Hotel Hetman,
  • Hilton Garden Inn Rzeszów,
  • Hotel Zimowit,
  • Best Western Premier Principe
  • Grand Hotel Boutique,
  • Hotel Metropolitan,
  • Hotel Falcon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *