Większość z nas widząc ceny noclegu zamieszczane na stronach dobrych hoteli od razu zakłada, że to za drogo i rezygnuje w ogóle z pomysłu wynajęcia z nich pokoju. Oczywiście dobrze jest mieć świadomość swoich możliwości finansowych, ale warto też wiedzieć, że jak najbardziej możliwy jest tani nocleg w drogim hotelu. Jak można to sobie załatwić? Podpowiadamy kilka sposobów.

Tani nocleg w drogim hotelu – gdzie sprawdzać ceny?

Pierwsza i najważniejsza rzecz dotyczy tego, gdzie sprawdzamy cenę za nocleg. Jeśli wejdziemy na stronę hotelu, możemy być pewni, że trafimy na wysokie kwoty. Tymczasem jakże często okazuje się, że możemy znaleźć niższe na różnych porównywarkach cenowych. Dlaczego tak jest? Ceny przedstawiane na stronie hoteli są zawsze wysokie. Jeśli chcesz zanocować w danym miejscu i wejdziesz na jego stronę, to jesteś już prawie kupiony. Jeśli szukasz cen bezpośrednio na stronie wybranego hotelu, to wiadomo, że chcesz w nim zanocować i liczysz się z wysoką ceną. Hotel nie musi o Ciebie walczyć bo sam do niego przyszedłeś. Okazuje się jednak, że często hotele nie mają sztywnej stawki dla każdego gościa. Kiedy zamieszczają oferty w porównywarkach cenowych, muszą już liczyć się z szerszą konkurencją i trochę powalczyć o klienta. Oczywiście najlepiej zrobić to ceną. Jeśli więc zamiast rezerwować pokój przez stronę, pojedziesz na miejsce i usłyszysz, że nocleg kosztuje xxx zł, a widziałeś go w jakieś porównywarce za 30% taniej, to po prostu powiedz, że w internecie znalazłeś inną cenę i ją podaj. Dlatego ZAWSZE sprawdź przed rezerwacją ceny pokoi z porównywarek! Są jednak sytuacje, w których taniej będziesz miał nocleg rezerwując pokój przez stronę hotelu… Kiedy?

Tani nocleg w drogim hotelu, czyli programy lojalnościowe

Zdarza się, że hotele same znacząco obniżają ceny za wynajęcie pokoju w ramach działań służących utrzymania klienta. Jeśli więc hotel prowadzi program lojalnościowy, skorzystaj! Wtedy może się okazać, że naprawdę zyskasz.

Są jednak rzeczy, na które trzeba bardzo uważać. Może tak być, że skoro już płacisz mniej za pokój, to teraz hotel będzie odbijał sobie na cenach innych usług, które normalnie byłyby bezpłatne. Zawsze więc przy rezerwacji pokoju upewnij się co nadal masz w ramach ceny, a za co nagle trzeba będzie jednak dopłacać.

Zobacz też: Jak wybrać hotel na wyjazd?

Tani nocleg w drogim hotelu – negocjuj ceny

Kolejny sposób na obniżenie sobie ceny pobytu w dobrym hotelu, to po prostu negocjacja cen. Oczywiście nie zawsze ma ona rację bytu. Jeśli jest środek sezonu i właściwie brakuje pokoi dla wszystkich chętnych, to rzecz jasna w ogóle bez sensu zaczynać. Jeśli jednak przyjeżdżasz w martwym okresie, kiedy po korytarzach hula wiatr, a obsługa pije kawkę po kątach, to to jest właśnie ten moment! Dobrą metodą podpowiadaną przez hotelarzy jest wtedy po prostu podanie swoich możliwości cenowych w formie widełek. Czyli powiedzieć, „jestem w stanie zapłacić za nocleg od 50 do 100 zł”. Możecie wierzyć lub nie, ale jeśli nie ma klientów, to zostaniecie przyjęci w większości przypadków, za tyle ile chcecie. To metoda wypróbowana przez wiele osób, która rzeczywiście się sprawdza.

tani nocleg drogi hotel

Ci najsprytniejsi korzystają z jeszcze jednej możliwości, która wiąże się z korzystaniem z porównywarek cen typu booking.com. Otóż takie portale pobierają niemałą prowizję od hotelu, który dzięki nim zyska klienta. Dlatego czasem warto wypatrzeć okazję i nie rezerwować jej od razu przez portal, tylko zadzwonić do hotelu, powiedzieć, że chce się pokój, że właśnie jest się na takiej i takiej stronie, i… negocjujemy! Możemy zaproponować, że zarezerwujemy nocleg bezpośrednio, jeśli dostaniemy stawkę niższą niż podana w porównywarce. Wiele hoteli przyjmie taką propozycję z pocałowaniem ręki, a wy możecie zapłacić naprawdę sporo mniej.

Jeśli negocjujecie ceny w Polsce, często lepiej jest zrobić to telefonicznie, na zachodzie natomiast więcej ugracie w bezpośrednim kontakcie. To tak na marginesie…

Nie ma się czego wstydzić…

Oczywiście dla niektórych prowadzenie negocjacji, czy wyszukiwanie okazji jest wprost uwłaczające i zrównują je z żebractwem. Faktem jest, że nie można też przesadzić i wybrać się do hotelu, który pięciokrotnie przekracza nasze możliwości finansowe z roszczeniową postawą i walczyć o 1/5 ceny. To zdecydowanie nie przyniesie żadnego pozytywnego skutku. Nie ma jednak absolutnie nic niestosownego, w korzystaniu z tańszych ofert zamiast płacić za nocleg podwójnie po prostu dla zasady. Dlatego pamiętajcie tani nocleg w drogim hotelu jak najbardziej jest możliwy, choć wymaga nieco więcej zachodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *