Szkolenia w hotelu – wady i zalety

Hotele kojarzą nam się przede wszystkim z wypoczynkiem, wakacjami i okazyjnymi wydarzeniami, jak chociażby wesela. Jednak coraz częściej hotele oferują o wiele więcej usług, niż tylko noclegi i gastronomia. Coraz bardziej popularne stają się szkolenia w hotelu.

Jest ku temu prosty powód, hotele często posiadają sale, które na co dzień przeznaczone są dla gastronomii lub dla takich wydarzeń, jak wspomniane wesela. Ale w końcu dostrzeżono, ze można je wykorzystywać w inny sposób. Mogą to być konferencje, eventy lub właśnie szkolenia. Z resztą nie które hotele dedykują do tego całe centra konferencyjne, składające się z kompleksów sal przeznaczonych wyłącznie do takich celów.

Jednak czy warto przeprowadzać szkolenia w hotelu? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Właśnie nad tym dziś się zastanowimy.

Zalety szkolenia w hotelu

Chyba najbardziej oczywistą zaletą szkolenia w hotelu jest fakt, że mamy wszystko w jednym miejscu, pod kontrolą – szkolenie, catering oraz nocleg. Rozwiązuje to wiele problemów logistycznych, jest wygodne i pozwala zaoszczędzić czas oraz nierzadko pieniądze.

Łatwiej jest też trzymać w ryzach sprawy organizacyjne – do pomocy mamy pracowników recepcji, którzy meldując naszych uczestników szkolenia mogą wskazywać im, gdzie i w jakich godzinach odbywa się szkolenie. Do tego hotele zapewniają nie tylko sprzęt do szkolenia (rzutniki, telewizory) ale też i pomoc techniczną. W końcu usterki uwielbiają się zdarzać właśnie podczas szkoleń. Catering w hotelu oznacza zarówno oszczędność czasu – nie musimy czekać na zamówione jedzenie – oraz wygodę. Obsługa hotelowa zajmie się przygotowaniem podania posiłków/przekąsek.

Jeżeli interesują nas dłuższe szkolenia, hotel będzie mógł nie tylko zapewnić naszym gościom nocleg – to w końcu oczywiste – ale też sposoby na relaks i odstresowanie po całym dniu na szkoleniu. W tym pomóc mogą hotelowe siłownie lub ośrodki SPA. Badania pokazują, że łączenie pacy z relaksem i zabawą wpływa na zaangażowanie i kreatywność pracowników, więc warto wykorzystać to dla maksymalizacji efektywności szkolenia. Poza tym w ten sposób uczestnicy będą też miło wspominać szkolenia w hotelu.

Wady szkolenia w hotelu

Warto jednak pamiętać, że nie każde szkolenie nadaje się do przeprowadzenia w hotelu. Przede wszystkim takie rozwiązanie nie sprawdza się w przypadku krótkich, kilkugodzinnych szkoleń. Powód jest bardzo prosty – koszty szkolenia w hotelu będą zbyt wysokie, a całe zaplecze noclegowe, gastronomiczne i wypoczynkowe nie będzie mogło zostać wykorzystane.

Są też takie szkolenia, które wymagają od uczestników wyjątkowej powagi skupienia, a o to może być trudno wtedy, gdy w trakcie szkolenia są też przewidziane dłuższe przerwy oraz imprezy integracyjne. Wtedy lepiej wybrać odpowiednie centrum konferencyjne.

Szkolić czy nie szkolić w hotelu? Oto jest pytanie

Oprócz tych wszystkich aspektów, które wymieniliśmy, są też inne, które warto brać pod uwagę, ale zależą już od indywidualnych potrzeb oraz tego, jakie hotele do szkoleń rozpatrujemy. Ważne są chociażby lokalizacja hotelu (czy łatwo tam trafić, czy znajduje się blisko węzłów komunikacyjnych, jakie atrakcje znajdują się w pobliżu), czy też przewidywana liczba uczestników szkolenia. Wiele hoteli posiada sale konferencyjne, jednak często są one niezbyt duże, więc lepiej upewnić się przed zarezerwowaniem sali, czy pomieści nasze szkolenie.

Jeżeli organizujemy większe i dłuższe szkolenie, hotel jest świetnym wyborem, który zapewni organizację tego wydarzenia praktycznie pod każdym względem.

Zobacz też, gdzie można zorganizować konferencje w Rzeszowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *