W ofertach hoteli znajdujemy zwykle nie tyko jedno lub kilkuosobowe pokoje, ale także apartamenty albo studia. Żeby wybrać, warto dowiedzieć się jakie są różnice między nimi. Czego oczekiwać, kiedy wynajmuje się studio, a czego kiedy zdecydujemy się na apartament. Taka wiedza jest o tyle cenna, że zdarza się hotelom nadużywać zupełnie bezpodstawnie pewnych nazw po to tylko, żeby móc podnieść ich cenę lub sztucznie zawyżyć standard hotelu. Tymczasem pokój hotelowy, studio i apartament muszą spełniać pewne konkretne warunki, żeby móc je nazywać takim mianem. Przejdźmy więc do konkretów.

Pokój hotelowy

Pokoje hotelowy może być przeznaczony dla jednej, lub więcej osób. Mogą mieć różną wielkość, wyposażenie, liczbę miejsc do spania, a także dostępem do prywatnej łazienki lub jego brakiem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że o tym, co powinno się znaleźć w pokoju decyduje liczba gwiazdek przyznanych hotelowi. Zdarza się więc wynająć pokój w 4-gwiazdkowym hotelu i dostać zbyt niski standard, ale bywa też, że 2-gwiazdkowy hotel oferuje pokoje o niewiele niższym standardzie niż 4-gwiazdkowy. Do czego w takim razie ilość gwiazdek zobowiązuje?

  • jedna gwiazdka – najskromniejszy pokój z łóżkiem, szafą, szafką nocną i umywalką, łazienka może znajdować się poza pokojem;
  • dwie gwiazdki – pokój z łazienką, telewizorem, śniadanie w cenie, pokój zamykany na klucz, dostęp do niewielkiej restauracji;
  • trzy gwiazdki – prywatna łazienka, telewizor, klimatyzacja, codzienne sprzątanie, drzwi zazwyczaj na kartę, wyciszenie pokoju, dostęp do restauracji, dodatkowo atrakcje w rodzaju siłowni czy kręgielni.
  • cztery gwiazdki – tutaj dostępny jest też bar, basen, internet w pokoju, dźwiękoszczelność i bardzo dobre wyciszenie, lokalizacja w centrum, a poza tym oczywiście wszystko to, co w pokojach o niższym standardzie
  • pięć gwiazdek – tutaj oprócz tego, co dostaje się przy 4 gwiazdkach możecie liczyć na nowoczesne zabezpieczenia, atrakcyjną lokalizację i przestronny pokój.

Zobacz też pokój w hotelu-jak wybrać?

studio, pokój hotelowy

Studio

Co w ogóle kryje się pod nazwą studio? Są to ogólnie rzecz ujmując pokoje przestronne, przygotowane do potrzeb osób podróżujących służbowo. Zwykle oferowane są w hotelach mających minimum 3 gwiazdki. Oprócz standardowych mebli, studio wyposażone jest w dwa (czasami jedno) biurko. Świetnie nadają się też dla małżeństw z dzieckiem, ponieważ przeznaczone są dla góra trzech osób. W takim pokoju oprócz prywatnej łazienki znajduje się też aneks kuchenny, który umożliwia gotowanie sobie we własnym zakresie. Może to mieć szczególne znaczenie dla osób, które trzymają się ścisłej diety, np. bezglutenowej i nie mogłyby korzystać z większości posiłków przygotowywanych w restauracji.

Apartament

A czym jest apartament? To pojęcie jest nadużywane zdecydowanie najczęściej. Żeby go użyć trzeba zapewnić gościom dwupokojowe mieszkanie, w którym jeden pokój pełni rolę sypialni, a drugi salonu. Oprócz tego w apartamencie musi się znajdować aneks kuchenny i prywatna łazienka. Nie wystarczy więc darmowy dostęp do WiFi w dwuosobowym pokoju, żeby nazwać go apartamentem.

Podsumowując, zawsze warto się upewnić, czy aby na pewno płacimy za to, z czego korzystamy, czy może raczej tylko za nazwę…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *