Podróże służbowe, to żadna nowość. Ludzie biznesu zawsze musieli się przemieszczać. W naszych czasach jest to jednak znacznie łatwiejsze niż kiedyś. Mamy coraz więcej połączeń lotniczych i naziemnych. Coraz więcej hoteli, w których można się zatrzymać. Wszystko to sprawia, że coraz łatwiej wysyłać pracowników w podróż służbową, i że przynajmniej teoretycznie może ona przebiegać coraz bardziej wygodnie. Ale czy rzeczywiście tak jest? Bardzo ciekawe wnioski nasuwają wyniki badań sponsorowanych przez Hilton Garden Inn. A wynika z nich, że turyści biznesowi podróżują coraz mniej wygodnie, a nie coraz bardziej luksusowo…

Podróże służbowe – co się zmieniło?

Okazuje się, że cięcia kosztów w wielu firmach znacząco odbiły się na standardzie podróży służbowych. Pracownicy coraz częściej w samolotach mają zarezerwowane miejsca w economy class. Pokoje rezerwuje się im w mniejszych i ciaśniejszych hotelach niż jeszcze jakiś czas temu. Dlaczego tak jest? Otóż pierwszy i najważniejszy czynnik brany pod uwagę przy planowaniu takich podróży to w 80% przypadków cena. Drugim istotnym czynnikiem jest wygodne łóżko (76%). Okazuje się więc, że dodatkowe atrakcje oferowane przez hotel nie mają decydującego wpływu na wybór miejsca noclegu. A jak to się ma do obiegowej opinii o podróżach służbowych?

Podróże służbowe – wyobrażenia

Wielu zwolenników obcinania kosztów na podróżach służbowych, rozpowszechnia poglądy jakoby turyści biznesowi latali głównie do egzotycznych krajów i spali w luksusowych hotelach z wszelkimi udogodnieniami. Według nich pracownicy sypiają w apartamentach z wielkimi telewizorami, powalającymi dziełami sztuki wielkich artystów na ścianach, a do tego dostają do dyspozycji  własnego kamerdynera. I oczywiście wszyscy łapczywie opróżniają minibar. A kto za to płaci? Firma.

Choć bywają turyści biznesowi, którzy faktycznie spędzają czas w luksusowych warunkach są to zwykle albo osoby zajmujące bardzo wysokie stanowiska, albo właściciele firm. Natomiast zdecydowana większość pracowników podróżuje zupełnie inaczej.

Zobacz też: Podróż służbowa – jaki hotel wybrać?

lub: Event w hotelu – jak wybrać miejsce? Poradnik

Podróże służbowe – fakty

Prawdą jest, że wiele hoteli ma w swojej ofercie apartamenty VIP, ale bardzo wielu turystów biznesowych wcale z nich nie korzysta. Zatrzymują się w zupełnie zwykłych pokojach hotelowych, pozbawionych minibarku i innych dodatków, za które pracodawca wcale nie zamierza dopłacać. Czasem pracownik zostaje ulokowany nawet w pokoju koło windy, a dzieła sztuki na ścianach może obejrzeć co najwyżej w Muzeum lub Galerii Sztuk Pięknych, jeśli się tam wybierze w czasie wolnym i za własne pieniądze.

praca w hotelu

Co w takim razie  powinien oferować hotel turystom biznesowym? Bardzo ważnym udogodnieniem jest WiFi. I to WiFi bez ograniczeń dostępne w pokoju, a nie jedynie w centrach biznesowych czy w lobby. Aż 48% ankietowanych uważa, że darmowy nieograniczony dostęp do Internetu w każdym pokoju hotelowym, powinien być standardem. Znacznie łatwiej się skupić na pracy we własnym pokoju niż w miejscu publicznym, gdzie zawsze jest hałas.

A skoro już mowa o pracy w pokoju, trudno ją sobie wyobrazić, jeśli nie ma w nim biurka, krzesła i łatwo dostępnego gniazdka w pobliżu. W dalszej kolejności turyści hotelowi cenią sobie budzenie przez telefon, śniadanie i dostęp do siłowni, a także wieczorną obsługę hotelu.

Podsumowując, warunki podróży służbowych zmieniły się z czasem na gorsze, nie na lepsze. Powodem są wysokie koszty i ciągła potrzeba ich ograniczania. Dla turystów biznesowych najważniejsze są w hotelach takie udogodnienia, które tworzą im dobre warunki do wydajnej pracy. Mitem jest więc twierdzenie, że podróże służbowe to luksusowy urlop za pieniądze firmy, a większość pracowników na takich wyjazdach musi zadowolić się zupełnie podstawowymi warunkami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *