Dla wielu osób praca wiąże się z podróżowaniem. Dotyczy to nie tylko sytuacji, gdzie zostajemy wysłani na delegację, szkolenie lub konferencję. Jest wiele zawodów, w których podróż służbowa to codzienność.

Każdy, kto musi w ten sposób podróżować regularnie, doświadczył tego, gdy na pierwszych takich kilkudniowych wyjazdach zauważał, że jednak czegoś się nie wzięło. Często była to jakaś z pozoru błahostka, jednak na miejscu okazuje, się jak bardzo się mylimy. Oto krótka lista rzeczy, jakie warto zabrać na podróż służbową, o których mogliście nie pomyśleć.

Zobacz też: Podróż służbowa – jaki hotel wybrać?

Podróż służbowa to całkiem inna bajka, niż urlop czy wakacje. Dlatego w naszej walizce będą musiały znaleźć się całkiem inne rzeczy. Wyprasowane koszule, laptop z ładowarką – to oczywistość, ale co jeszcze powinniśmy wziąć na biznesową podróż służbową?

  • Power bank – Smartfon, laptop, tablet, smartwatch… może nie każdy koniecznie musi korzystać z tych wszystkich urządzeń na raz, ale mimo wszystko mogą się w każdej chwili rozładować. Power bank coraz częściej powinien być niezbędnym elementem zawartości naszej walizki na służbową podróż. Niezależnie od tego, jak dobrze zaplanujemy naszą podróż, zawsze może przytrafić się coś, co nam te plany pokrzyżuje. Oczywiście doładowanie tych urządzeń nie powinno być problemem w żadnym hotelu, a i na chociażby lotnisku również będzie to możliwe (ale nie tak proste, musimy liczyć się z kolejkami innych osób do gniazdka, którym coś się rozładowało). Ale możliwość doładowania telefonu, gdy jesteśmy „na mieście” i musimy wykonać ważny służbowy telefon, będzie nieoceniona. Obecnie power banki są już  w bardzo przystępnych cenach oraz posiadają bardzo dużą pojemność.
  • Pomocne aplikacje na telefon – nasze smartfony pełnią coraz większą rolę w naszym życiu, również zawodowym. Zawsze możemy liczyć na pomoc aplikacji od Google – jak Google Maps – ale lepiej przygotować się jeszcze przed wyjazdem i zainstalować aplikacje, które pomogą nam poruszać się po innych miastach. Taka aplikacja jak mobileMPK pomoże dotrzeć nam na miejsce spotkania przy pomocy komunikacji miejskiej. Uber czy Taxify mogą być jeszcze bardziej pomocne, ponieważ ułatwiają nie tylko podróż, ale też opłacenie jej czy dobranie np. kierowcy, który będzie znał wybrany przez nas język (pomocne przy podróżach zagranicznych). A skoro przy językach obcych jesteśmy, Google Lens to świetne narzędzie do tłumaczenia w locie wszelkich znaków, witryn i napisów, na jakie możemy natknąć się w trakcie naszej podróży.
  • Papierowy organizer – ostatecznie jednak, niezależnie od tego, jak dobrze się przygotujemy, nasze wszystkie elektroniczne urządzenia i aplikacje nic nam nie dadzą, jeżeli zabraknie nam prądu również w power banku. Dlatego też tradycyjny organizer również powinien znaleźć się w naszej walizce. Powinniśmy tam zapisać wszelkie potrzebne adresy (adres i numer kontaktowy hotelu, w którym zostajemy, adres miejsca, w którym możemy mieć spotkanie biznesowe z klientem). Nie ważne jak dobry i drogi sprzęt elektroniczny mamy, nie powinniśmy na nim polegać w 100% – w końcu przezorny  zawsze ubezpieczony.
  • Książka do zabicia czasu – podróż służbowa to w końcu… podróż. Tak więc w trakcie lotu samolotem, bądź wieczorem w hotelu, możemy mieć czas dla siebie. Wtedy też dobrze jest sięgnąć po coś do czytania, co nie jest na wiecznie świecącym ekranie smartfona czy laptopa.
  • Ubrania na siłownię lub strój kąpielowy – podróż służbowa kojarzy się z ciągłą pracą, jednak tak naprawdę często będziemy mieli sporo czasu dla siebie. Warto go wykorzystać – chociażby na wspomniane czytanie – ale równie dobrze możemy skorzystać z basenu lub hotelowej siłowni.
  • Dyktafon – może to wydawać się przeżytkiem, ale możliwość nagrania spotkania biznesowego, lub własnego sprawozdania z całego dnia może nam zaoszczędzić czasu, jak i kłopotu z zapamiętaniem wszystkiego, co ustaliliśmy w trakcie spotkania. W końcu powinniśmy zajmować się naszą pracą, a nie protokołowaniem.

Ostatecznie nie da się przygotować na wszystko – ale to nie znaczy, że powinniśmy dać się zaskoczyć. Dlatego też nie ważne gdzie i na jak długo jedziemy, warto mieć przy sobie też gotówkę (również drobne), ponieważ nie zawsze i nie wszędzie będziemy mieli dostęp do bankomatu lub płatności zbliżeniowych – do czego coraz bardziej się przyzwyczajam. Zawsze to dobrze jest mieć za co kupić butelkę wody w niewielkim kiosku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *