Miasto Rzeszów

Rzeszów to malownicze miasto powiatowe położone w południowo-wschodniej części kraju. Jest stolicą województwa podkarpackiego zamieszkiwaną przez w przybliżeniu 190 tys. osób. Rzeszów to miasto przyjazne studentom, których przyjeżdża tu wyjątkowo wielu. Nic dziwnego, w Rzeszowie znajdują się dwie duże uczelnie państwowe: Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Rzeszowska oraz liczne szkoły niepubliczne m.in. Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania. Rzeszów jest też miastem dobrze skomunikowanym z innymi częściami Polski. Międzynarodowe lotnisko Rzeszów i kolej umożliwiają wygodne przemieszczanie się po kraju i nie tylko. Taka dogodność połączeń w każdą stronę sprawia, że miasto jest atrakcyjne turystycznie. A jak się żyje w Rzeszowie?

Praca Rzeszów

Mimo rosnącej ilości mieszkańców – głównie przez napływających z innych rejonów Polski i zagranicy studentów oraz Ukraińców szukających zatrudnienia – miejsc pracy nie brak. Poziom bezrobocia w Polsce w 2018 roku wynosił 6,6%, na Podkarpaciu 9,7 %, natomiast w samym Rzeszowie było to 5,6%. To naprawdę dobry wynik. Miasto inwestuje w aktywizację osób bezrobotnych. Urząd Pracy Rzeszów organizuje szkolenia pomagające podnieść lub nabyć nowe kwalifikacje i płatne staże zawodowe. Urząd Pracy pomaga też pracodawcom w poszukiwaniu odpowiednich pracowników oraz wspiera tworzenie nowych miejsc pracy, udzielając wsparcia finansowego przedsiębiorcom, którzy zatrudnią osobę bezrobotną zarejestrowaną w PUP Rzeszów.

Średnia płaca Rzeszów

Poza tym, że w Rzeszowie nie jest trudno o pracę, ważna jest też kwestia poziomu zarobków. Średnia wysokość wynagrodzenia w Rzeszowie w 2018 roku wyniosła 3 950 zł brutto, przewyższając o 7% wysokość średniej płacy w województwie podkarpackim. Nadal jednak widać, że kobiety zarabiają niższe stawki niż mężczyźni. Różnica w zarobkach to średnio aż 750 zł.  Tyle o kwestiach finansowych. Wróćmy do samego Rzeszowa.

Rzeszów atrakcje

Rzeszów poza korzystnym rynkiem pracy ma do zaoferowania także liczne atrakcje turystyczne. Dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas doskonałym miejscem jest park trampolin Rzeszów, czyli Flypark Rzeszów. Ceny za godzinę skakania zaczynają się od 20 zł za osobę, jeśli wchodzimy grupowo.

Miłośnicy zwierząt zakochają się w innym miejscu. Z myślą o nich powstała Papugarnia Rzeszów! Można tam spędzić czas wśród wolno latających pięknych papug. Ptaki są w pełni oswojone z obecnością ludzi i chętnie siadają na rękach, ramionach byle tylko dostać smakołyki.

Atrakcją, która niezmiennie przyciąga rzesze widzów jest sterowana elektronicznie fontanna multimedialna Rzeszów. Pokazy łączą efekty wodne, świetlne, lasery, dym i obrazy wyświetlane na wodnym ekranie. Widowisko można podziwiać z amfiteatru zbudowanego na skarpie.

Oczywiście co jakiś czas organizowane są imprezy. Rzeszów to miasto młodych ludzi, więc nie brak tu koncertów i innych hucznych imprez. Natomiast osoby, które cenią spokojniejsze rozrywki kulturalno-intelektualne mogą odwiedzić teatr Rzeszów. Do wyboru jest Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatr Przedmieście i Teatr Maska.

Znaną atrakcją jest też Podziemna Trasa Turystyczna, czyli „Rzeszowskie Piwnice”.  Znajduje się pod staromiejskim Rynkiem. Zwłaszcza miłośnicy historii lubią odwiedzać to miejsce, które naprawdę umożliwia skok w czasie.

Trzeba też uczciwie przyznać, że dla ogromna rzesza ludzi wolny czas spędza w galerii handlowej. I tu dobra wiadomość, w Rzeszowie też takich nie brak!

Galeria Rzeszów

Najbardziej popularna jest Galeria Rzeszów, zlokalizowana przy ulicy Piłsudskiego 44. To świetny punkt, do którego łatwo dotrzeć z każdej części miasta. Oprócz całego mnóstwa sklepów i restauracji, Galeria Rzeszów mieści w sobie także wysokiej klasy Hotel Rzeszów.

Kolejne duże centrum handlowe nazywa się Millenium Hall Rzeszów (al. Kopisto 1). Znajduje się tu aż 250 sklepów i restauracji. Prócz tego w Millenium Hall także działa światowej sławy hotel – Hilton Garden Inn Rzeszów.

Mniejszą i przez to bardziej kameralną galerią handlową jest Nowy Świat Rzeszów. Mieści się tu 100 rożnych lokali handlowych, w tym również Szkoła Języków Obcych Masterschool, Szkoła Muzyczna Yamaha i Młodzieżowy Dom Kultury.

Bardzo lubianym miejscem jest też Galeria Graffica Rzeszów. Lubianym bo to outlet, więc oprócz bieżących kolekcji popularnych sklepów można też trafić starsze, i co za tym idzie, tańsze kolekcje.

Poza wymienionymi Galeriami trzeba jeszcze wspomnieć o Centrum Handlowym Respan Rzeszów. To niewielkie w porównaniu z innymi miejsce, gdzie można dokonać zakupu odzieży niemarkowej, za to tańszej.

Kino Rzeszów

Kiedy już mowa o spędzaniu wolnego czasu, nie można pominąć kin. Jak wszędzie, tak i w Rzeszowie kino jest jedną z popularniejszych rozrywek. Oto jakie kina można odwiedzić w tym mieście:

 • kino Zorza Rzeszów – ul. 3 Maja 28
 • kino Helios Rzeszów – w Galerii Rzeszów i na al. Powstańców Warszawy 14
 • Multikino Rzeszów – w Millenium Hall
 • Skymaxx Cinema Rzeszów – w Galerii Rzeszów

Sklepy w Rzeszowie

Miasto Rzeszów jest też miejscem, w którym nie brakuje znanych i lubianych sklepów wielkopowierzchniowych. Do dyspozycji mieszkańców pozostają między innymi:

 • Biedronka Rzeszów – 15 lokalizacji
 • Lidl Rzeszów – 5 lokalizacji
 • Tesco Rzeszów
 • Auchan Rzeszów
 • B1 Rzeszów
 • Kaufland Rzeszów
 • Leroy Merlin Rzeszów
 • Majster Rzeszów
 • Castorama Rzeszów
 • Jysk Rzeszów
 • Obi Rzeszów
 • Agata meble Rzeszów
 • Leclerc Rzeszów
 • Makro Rzeszów

Nieruchomości Rzeszów

Miasto Rzeszów jest atrakcyjne turystycznie i w pełni zaspokaja potrzeby mieszkańców związane z rozrywką oraz zakupami. A jak wygląda kwestia mieszkań? Bardzo wiele osób decyduje się na mieszkania do wynajęcia. Rzeszów to miasto, w którym istnieje spory wybór takich lokali. Ze względu na wysoki popyt, wiele osób wynajmuje swoje mieszkanie Rzeszów i uzyskuje tym samym przychód pasywny. Mieszkanie do wynajęcia Rzeszów – to hasło bardzo często wpisywane w wyszukiwarkę, ponieważ właśnie poprzez sieć najwięcej osób poszukuje dla siebie lokalu. W związku z napływem do miasta wielu osób z zewnątrz, o czym już wspominaliśmy i rosnącą potrzebą wynajmu, ceny niestety rosną. Obecnie kawalerka w średnim standardzie to wydatek mniej więcej 1400-1500 zł miesięcznie.

Poza szeroką grupą osób mieszkających w wynajmowanych mieszkaniach, jest też sporo takich, którzy decydują się na zakup własnego lokalu. Wielką popularnością cieszą się tu nowe mieszkania Rzeszów. Co roku powstaje ich coraz więcej i kolejne mieszkania na sprzedaż (Rzeszów) trafiają do spragnionych własnego kąta. W 2017 roku, do użytku oddano 2599 nowych mieszkań.

Można śmiało powiedzieć, że Rzeszów to miasto, które stale się rozwija i ma coraz więcej do zaoferowania mieszkańcom. Jest tu gdzie pracować, gdzie mieszkać, gdzie się uczyć i gdzie spędzać wolny czas. Z pewnością warto odwiedzić to miejsce nie tylko palcem na mapie.

Miasto Rzeszów – ważne numery

Infolinia Urzędu Miasta Rzeszowa – tel. 1 77 88 99 00

Biuro Informacji i Obsługi Mieszkańców (ul. Okrzei 1) – tel. 1 77 88 99 00

Biuro Informacji i Obsługi Mieszkańców (Plac Ofiar Getta 7) – tel. 1 77 88 99 00

Biuro Informacji i Obsługi Mieszkańców (ul. Kopernika 15) – tel. 1 77 88 99 00

Punkt Informacji Urzędu Miasta Rzeszowa w hipermarkecie B1 (al. Witosa 21) – email: punkt.bi1@resman.pl, tel. 1 77 88 99 00

Punkt Obsługi Mieszkańców w Galerii Handlowej „Nowy Świat” (ul. Krakowska 20) – e-mail: punkt.nowyswiat@resman.pl, tel. 1 77 88 99 00

Punkt Obsługi Mieszkańców w Centrum Kulturalno-Handlowym „Millenium Hall” (al. Kopisto 1) – e-mail: punkt.millenium@resman.pl, tel. 1 77 88 99 00

Punkt Obsługi Mieszkańców w Centrum Handlowym „Plaza Rzeszów” (ul. Rejtana 65) – e-mail: punkt.plaza@resman.pl, tel. 1 77 88 99 00

Punkt Obsługi Mieszkańców w Galerii „Rzeszów” (al. Piłsudskiego 44) – e-mail: punkt.rzeszow@resman.pl, tel. 1 77 88 99 00