Zarezerwowałeś już pokój, spakowałeś się, dotarłeś do hotelu i co teraz? Oczywiście trzeba się zameldować. Meldowanie się w hotelu to konieczność. Każdy hotel wymaga by goście zameldowali się w recepcji od razu po przybyciu. Ten krok służy potwierdzeniu danych osobowych przyjezdnych, którzy będą przebywać w budynku. Dzięki temu łatwiej o porządek i bezpieczeństwo.

Meldowanie się w hotelu – jak to zrobić?

Kiedy już podejdziesz do recepcji oczywiście nie wystarczy powiedzieć: „oto jestem”. Konieczne jest przedstawienie dokumentów uprawniających do korzystania z hotelowych usług. Będzie to voucher albo potwierdzenie rezerwacji. Oprócz tego wymagane jest pokazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Może to być dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. Nie należy się jednak dziwić ani oburzać, jeśli obsługa poprosi o przedstawienie jeszcze jednego dokumentu ze zdjęciem dla porównania. Niektóre obiekty stawiają też dodatkowo wymóg wypełnienia formularza z danymi. A co jeśli zarezerwowaliśmy kilka pokoi? W takiej sytuacji w rejestracji musi się zameldować po jednej osobie z każdego wynajętego pokoju.

Bywa, że goście są proszeni o podanie danych swojej karty kredytowej albo pozostawienie określonej sumy w depozycie. Te środki mają zabezpieczyć pobyt gości hotelowych, by pokryć koszty ewentualnych dodatkowych usług z jakich skorzystają podczas pobytu (np. obsługa hotelowa, korzystanie z barku).

Ponieważ wymogi hoteli mogą się między sobą nieco różnić, warto przed przyjazdem do obiektu sprawdzić warunki meldunku oraz samego pobytu. Inne zasady mogą obowiązywać w hotelach, inne w hostelach, apartamentach czy pensjonatach. Żeby więc być dobrze przygotowanym i nie fundować sobie jakiś nieprzyjemnych niespodzianek, sprawdź wszystko na stronie hotelu.

Zobacz też: Czego nie robić w hotelu, czyli poznaj regulamin

Tani nocleg w drogim hotelu – jak to zrobić?

Meldowanie się w hotelu – godziny

Choć w naszych czasach recepcja większości hoteli w dużych kurortach działa całą dobę, to meldunek musi się odbywać w konkretnym czasie. Bardzo często jest to godzina 14:00. Ponieważ zazwyczaj doba hotelowa kończy się między 10:00, a 12:00, a obsługa musi mieć czas, żeby po wyjeździe gości przygotować pokój na przybycie kolejnych, więc nie jest dobrze wpadać do hotelu z dużym wyprzedzeniem. Czasem hotele mogą wymagać dodatkowej opłaty za wcześniejsze lub późniejsze zameldowanie się.

Apartamenty, pensjonaty lub mniejsze hotele mogą mieć ustalone inne godziny meldunku, lepiej więc sprawdzić przed przyjazdem o której powinniśmy stawić się w danym miejscu. Zwłaszcza w wynajmowanych apartamentach lub pensjonatach, w których może nie być recepcji trzeba się dobrze rozeznać. Bywa, że właściciel lub pracownik przywozi klucze z innego miejsca w konkretnej porze albo, że sami musimy je odebrać pod ustalonym adresem. Niekiedy właściciele pobierają też kaucję, na poczet ewentualnych strat. Wszelkie informacje na ten temat powinny się znaleźć w warunkach rezerwacji.

Podczas procesu meldowania w hotelu, pracownik recepcji powinien poinformować gości o długości trwania doby hotelowej, a także o wszelkich udogodnieniach i urządzeniach dostępnych dla nich w obiekcie. Na koniec otrzymujemy klucz albo kartę do pokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *