Hotele 5 gwiazdkowe mają zapewnić nie tylko komfort, ale i poczucie luksusu. To miejsca o naprawdę wysokim standardzie, jednak różni się on w zależności od kraju. my skupimy się teraz na opisaniu standardu obowiązującego w Polsce.

Hotele 5 gwiazdkowe – wyposażenie pokoju i łazienka

Podstawowym wyposażeniem pokoju w hotelu 5 gwiazdkowym będzie: łóżko (jednoosobowe 90 x 200 cm lub dwuosobowe 140 x 200), szafka nocna lub stolik, szafa lub wnęka garderobiana, biurko albo stół, jedno krzesło, fotele wypoczynkowe (przynajmniej dwa, a jeden w pokoju jednoosobowym) lub kanapa, stolik, lustro, wieszak ścienny, lampka nocna, lampka do pracy oraz oświetlenie górne, bagażnik i przynajmniej jedno wygodnie umiejscowione gniazdko elektryczne przy miejscu pracy.

Wyposażenie uzupełniające stanowi wykładzina dywanowa w całym pomieszczeniu albo dywaniki przy każdym łóżku, zasłony, żaluzje lub  rolety, szklanki albo inne naczynia do picia (dla każdego z gości), woda w butelce (dla każdego gościa), minibar lub lodówka, radio, TV, telefon, hotelowe materiały piśmiennicze, zestaw do czyszczenia odzieży i obuwia, igielnik, sejf, suszarka do włosów.

W łazience natomiast musi znaleźć się wanna z baterią i natryskiem lub kabina prysznicowa oraz osłona na wannę lub prysznic, w zależności od tego, co zostało zamontowane. Prócz tego w łazience musi być umywalka z blatem lub półką i WC. Wyposażenie uzupełniające stanowi lustro, osłonięte gniazdko elektryczne, pojemnik na śmieci i zestaw dla każdego z gości, zawierający:mydełko toaletowe lub dozownik z mydłem w płynie, szklanka, lub jednorazowy kubek, waga, ręcznik, ręcznik kąpielowy, płaszcz kąpielowy i telefon w łazience.

Jeśli chodzi o minimalną powierzchnię pokoju w hotelu 5 gwiazdkowym, wynosi ona:

  • pokój 1 osobowy – 14 m2
  • pokój 2 osobowy – 18 m2
  • apartament – salon 25 m2 i sypialnia z łazienką, część wejściowa z oddzielnym WC.

Hotele 5 gwiazdkowe – wyposażenie hotelu

Hotele 5 gwiazdkowy musi być oświetlony z zewnątrz i mieć oddzielne wejście dla gości. Nad wejściem powinna się znajdować osłona chroniąca gości przed deszczem lub wejście powinno być zlokalizowane we wnęce. Możliwe jest też zainstalowanie oprócz tego drzwi obrotowych lub otwieranych automatycznie. Dostawy powinny być przyjmowane w innym, przeznaczonym do tego miejscu. Nie dotyczy to jednak hoteli, które znajdują się w zwartej zabudowie miejskiej. W hotelu 5 gwiazdkowym, drogi dla gości i dla bagażu powinny biec oddzielnie.

Przed wejściem musi się być miejsce na postój dla gości, którzy przyjechali lub odjeżdżają. Jeśli hotel usytuowany jest poza zwartą zabudową miejską, musi zapewnić gościom parking, garaż lub miejsca postojowe. Parking i garaż muszą być strzeżone niezależnie od kategorii hotelu.

Zarówno w pokojach, jak i w części ogólnodostępnej powinna działać klimatyzacja.  W całym budynku 24 godziny na dobę powinna być dostępna ciepła i zimna woda. Goście mają mieć stały dostęp do telefonu i faksu, znajdujących się w recepcji, a także do ogólnodostępnego radia, TV i internetu. W budynkach mających więcej niż jedno piętro musi się znajdować winda. Winda powinna dojeżdżać także do podziemi, jeśli znajdują się w nich jakieś pomieszczenia dostępne dla gości, jak na przykład basen czy garaż.

hotele 5 gwiazdkowe restauracja

Hotele 5 gwiazdkowe – obsługa gości

Pośród standardowych usług w hotelu 5 gwiazdkowym znajdują się takie usługi, jak: budzenie, przechowanie bagażu, pieniędzy, wartościowych przedmiotów, podawanie śniadać, codzienne sprzątanie pokoju (lub na życzenie gościa).

Oprócz tego goście mają mieć zapewniony całodobowy dostęp do ciepłych napojów, a room service powinien działać przynajmniej 18 godzin na dobę. Hotele 5 gwiazdkowe powinny też umożliwiać gościom zamówienie kwiatów jeśli nie ma w nich kwiaciarni. Goście takich hoteli mogą też skorzystać z usług prania, czyszczenia bielizny i odzieży czy prasowania. Pościel i ręczniki są wymieniane codziennie lub na życzenie klienta.

W hotelu musi mieścić się restauracja i aperitif-bar (lub bar kawowy). W hotelu muszą też znajdować się przynajmniej dwie sale konferencyjne. Goście mają mieć zapewniony dostęp także do przynajmniej dwóch rodzajów usług związanych z odnową biologiczną, np: basen, sauna, masaże, solarium, siłownia).

Personel hotelu ma nosić jednolite stroje i być przeszkolony z udzielania pierwszej pomocy.

W Rzeszowie znajduje się jeden hotel mający 5 gwiazdek, jest to:

  • Bristol Tradition And Luxury
  • Ul. Kopernika 12, Rzeszów.

Zobacz też:

Hotele 1 gwiazdkowe – czego oczekiwać?

Hotele 2 gwiazdkowe – czego oczekiwać?

Hotele 3 gwiazdkowe – czego oczekiwać?

Hotele 4 gwiazdkowe – czego oczekiwać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *