Hotele 3 gwiazdkowe mają wyższy standard niż 1 czy 2 gwiazdkowe, jednak może się on różnić w zależności od kraju. My skupimy się w tym artykule na opisaniu standardów obowiązujących w polskich hotelach 3 gwiazdkowych.

Hotele 3 gwiazdkowe – wyposażenie pokoju i łazienka

Pokój musi być wyposażony w zakresie podstawowym, czyli musi być w nim łóżko (jednoosobowe 90 x 200 cm albo dwuosobowe 140 x 200 cm), szafa albo wnęka garderobiana (przynajmniej 3 wieszaki na gościa), szafka nocna lub stolik, stół albo biurko, krzesło dla każdego z gości (ale nie mniej niż 2), wieszak ścienny, lustro, lampka nocna, lampka do pracy, oświetlenie górne, przynajmniej jedno dogodnie ulokowane gniazdko elektryczne przy miejscu pracy oraz bagażnik.

Uzupełnienie wyposażenia stanowi wykładzina dywanowa w całym pokoju albo dywaniki przy każdym łóżku, zasłony, żaluzje, bądź rolety, szklanki albo inne naczynia do picia i woda butelkowana dla każdego z gości, radio, telewizor, telefon, hotelowe materiały do pisania, zestaw do czyszczenia odzieży i obuwia, a także igielnik. Jak widać wyposażenie uzupełniające jest bogatsze niż w wypadku hoteli 1 i 2 gwiazdkowych.

Hotele 3 gwiazdkowe w muszą wyposażyć łazienki w wannę z baterią i natryskiem albo kabinę prysznicową a do tego w osłonę na wannę lub na prysznic. Wyposażeniem uzupełniającym będzie lustro, gniazdko elektryczne z osłonką, pojemnik na śmieci, a także zestawy dla każdego gościa obejmujące: mydełko toaletowe albo dozownik z mydłem w płynie, ręcznik, ręcznik kąpielowy, szklana albo jednorazowy kubek.

Jeśli chodzi o powierzchnię pokoi, nie może być mniejsza niż:

 • pokój 1-osobowy – 10 m2
 • pokój 2-osobowy – 14 m2
 • pokój 3-osobowy – 16 m2

Hotele 3 gwiazdkowe – wyposażenie hotelu

Jak zawsze budynek hotelu musi być oświetlony z zewnątrz i mieć oddzielne wejście dla gości. Samo wejście musi znajdować się we wnęce lub być chronione przed deszczem za pomocą zamontowanej w tym celu specjalnej zasłony. Zamiast tego można też zamontować drzwi obrotowe lub otwierane automatycznie. Dostawy towarów powinny być odbierane innym wejściem. Nie dotyczy to jednak hoteli umiejscowionych w zwartej zabudowie miejskiej.

Standardowo przed wejściem musi znajdować się miejsce na postój dla gości przyjeżdżających i odjeżdżających. Jeśli hotel znajduje się poza zwartą zabudową miasta, musi zapewnić gościom parking, garaż lub miejsca postojowe, a miejsca na parkingu lub w garażu muszą być strzeżone.

Pokoje muszą być wyposażone w wentylację mechaniczną lub grawitacyjną, a w całym budynku przez pełną dobę powinna być dostępna dla gości ciepła i zimna woda. Hotel musi też oferować całodobowy dostęp do telefonu i faksu znajdujących się w recepcji oraz do ogólnodostępnego radia, telewizji i internetu. W ogólnodostępnej części budynku powinna działać wentylacja mechaniczna. Jeśli budynek ma więcej niż 3 piętra, musi w nim być winda.

Hotele 3 gwiazdkowe – obsługa gości

Podstawowe usługi w hotelu 3 gwiazdowym obejmują: budzenie, przechowywanie bagażu, pieniędzy i wartościowych przedmiotów, podawanie śniadania oraz codzienne sprzątanie pokoju gości lub sprzątanie na życzenie.

Oprócz tego, goście powinni mieć stały dostęp do ciepłych napojów (dopuszczalne jest ustawienie w hotelu automatów), a room service ma być czynny przynajmniej 18 godzin na dobę. Goście mają mieć też dostęp do takich usług, jak: pranie, prasowanie, czyszczenie bielizny i ubrań, wymiana pościeli oraz ręczników co trzeci dzień albo według życzenia.

W hotelu musi się znajdować restauracja, a także bar-aperitif lub kawowy i sala klubowa z telewizorem. Dopuszczalny jest brak restauracji o ile w odległości do 500 m znajduje się już taki obiekt. Personel hotelu ma nosić jednolite stroje i być przeszklony z udzielania pierwszej pomocy.

Hotele 3 gwiazdkowe w Rzeszowie

W Rzeszowie jest na ten moment 17 hoteli 3 gwiazdkowych, oto ich lista:

 • Hotel Horyzont

Ul. Podkarpacka 54, Rzeszów

 • Hotel Schanel Residence

Ul. Przesmyk 6, Rzeszów

 • Best Western Plus Ferdynand Hotel

Grottgera 28, Rzeszów

 • Hotel Classic

Aleja Armii krajowej 32, Rzeszów

 • Hotel Dwa Bratanki

Ul. Kwiatkowskiego 145, Rzeszów

 • Hotel Hetman

Ul. Langiewicza 29B, Rzeszów

 • Hotel Forum

Ul. Leopolda Lisa-Kuli 19, Rzeszów

 • Hotel Falcon

Ul. Jastrzębia 29, Rzeszów

 • Icam Hotel Rzeszów

Ul. Rejtana 1, Rzeszów

 • Hotel Prezydencki

Ul. Podwisłocze 48,Rzeszów

 • Park Hotel & Wellness Rzeszów

Ul. Paderewskiego 124A, Rzeszów

 • Villa Riviera

Aleja Sikorskiego 118, Rzeszów

 • Hotel Korona

Ul. Litewska 33 B, Rzeszów

 • Hotel Hubertus

Ul. Mickiewicza 5, Rzeszów

 • Grein Hotel

Ul. Rejtana 1, Rzeszów

 • Hotel Zimowit

Al. Armii Krajowej 48B, Rzeszów

 • Apart Hotel 12

Podpromie 12, Rzeszów

Zobacz też:

Hotele 1 gwiazdkowe – czego oczekiwać?

Hotele 2 gwiazdkowe – czego oczekiwać?

Hotele 4 gwiazdkowe – czego oczekiwać?

Hotele 5 gwiazdkowe – czego oczekiwać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *