Jak powszechnie wiadomo, hotele w zależności od oferowanego standardu mogą starać się o przyznanie różnej ilości gwiazdek. Warto wiedzieć co się kryje za, tak to nazwijmy, oznaczeniem gwiadkowym. W kilku artykułach postaramy się przybliżyć tę kwestię wyjaśniając, co będą oferować hotele 1 gwiazdkowe, a co 2, 3, 4 i 5- gwiazdkowe. Zapraszamy więc dziś do zapoznania się z hotelami oznaczonymi 1 gwiazdką.

Hotele 1 gwiazdkowe – wyposażenie pokoju i łazienka

W 1 gwiazdkowym hotelu pokój musi być wyposażony w podstawowym stopniu. Co to w praktyce znaczy? W pokoju musi się znaleźć łóżko (jednoosobowe 90 x 200 cm lub dwuosobowe 140 x 200 cm), szafa lub wnęka garderobiana (w tym minimum 3 wieszaki na gościa), szafka nocna lub stolik, biurko albo stół, krzesło dla każdego gościa (minimum 2), lustro, wieszak ścienny, lampka nocna, lampka do pracy i oświetlenie górne oraz dostęp do przynajmniej jednego gniazdka elektrycznego.

Oprócz powyższego, w pokoju znajdzie się też wykładzina dywanowa na całej powierzchni podłogi w pomieszczeniu lub dywaniki przy każdym łóżku, na oknach żaluzje lub rolety oraz szklanki bądź inne naczynia do picia dla każdego gościa.

Jeśli chodzi o łazienkę, może być przeznaczona dla kilku pokoi i ulokowana w korytarzu. Na pewno jednak nie może w niej zabraknąć ciepłej i zimnej wody.

Jeśli łazienka mieści się w pokoju, musi się niej znaleźć wanna z baterią i natryskiem lub kabina natryskowa, umywalka z blatem lub półką oraz WC. Wyposażeniem uzupełniającym będzie lustro, osłonięte gniazdko, pojemnik na śmieci i zestaw dla każdego gościa, obejmujący: mydełko albo dozownik z mydłem w płynie, ręcznik, szklankę lub jednorazowy kubek.

A oto minimalne powierzchnie pokoju w hotelach 1 gwiazdkowych:

  • pokój 1-osobowy – 8 m2
  • pokój 2-osobowy – 10 m2
  • pokój 3-osobowy – 14 m2
  • pokój 4 osobowy – 16 m2
  • pokój 5-osobowy i większy – 20 m2 + 4 m2 na każdą następną osobę

Hotel 1 gwiazdkowy – wyposażenie

Sam budynek musi być oświetlony z zewnątrz i mieć odrębne wejście przeznaczone dla gości.

Przed wejściem powinno się znaleźć miejsce postojowe dla gości na czas przyjazdu i odjazdu. Jeśli natomiast hotel znajduje się poza zwartą zabudową miasta, właściciel musi zadbać o parking, garaż albo miejsce postojowe, które mają być strzeżone.

W każdym pokoju musi być dostępna wentylacja mechaniczna lub grawitacyjna. W całym budynku ciepła i zimna woda mają być dostępne przed pełną dobę. Ponadto goście powinni mieć dostęp do telefonu, fax-u (w recepcji) oraz do radia i telewizji. Jeśli budynek ma więcej niż 4 piętra, musi się w nim znajdować winda.

Hotel 1 gwiazdkowy – obsługa gości

Hotele 1 gwiazdkowe w standardowych usługach oferują: budzenie, przechowanie bagażu, pieniędzy, wartościowych przedmiotów, podawanie śniadania, codzienne sprzątanie pokoju albo sprzątanie według życzenia gościa.

Goście mają mieć także zapewnioną możliwość zakupu ciepłych napojów przez całą dobę (dopuszcza się automaty). Ręczniki i pościel zmieniane są co 3 dzień albo na życzenie gościa.

Jeśli w pokojach nie ma telewizorów, to powinna być w budynku miejsce, gdzie taki telewizor będzie stale do dyspozycji gości. W hotelach 1 gwiazdkowych personel ma być przeszkolony do udzielania pierwszej pomocy.

Hotele 1 gwiazdkowe są tańsze od tych, którym przyznano więcej gwiazdek, ale jak widać ich wyposażenie może niektórym w pełni wystarczyć. W następnym artykule skupimy się na opisie hoteli 2 gwiazdkowych.

Zobacz też: Pokój w hotelu – jak wybrać?

Hotele 2 gwiazdkowe – czego oczekiwać?

Hotele 3 gwiazdkowe – czego oczekiwać?

Hotele 4 gwiazdkowe – czego oczekiwać?

Hotele 5 gwiazdkowe – czego oczekiwać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *